Nawozy dolistne – dlaczego warto je stosować?

kwi 5, 2022 Do ogrodu
nawozy dolistne

Do optymalnego wzrostu roślin zazwyczaj stosuje się wzbogacanie gleby nawozami organicznymi lub mineralnymi. Wówczas są one pobierane przez ich korzenie i wykorzystywane do dalszej budowy. Istnieją sytuacje, kiedy roślina nie jest w stanie pobierać ważnych mikro- i makroelementów z korzeni. Może to wynikać z niskiego parowania, zimnego lub nadto mokrego podłoża, podatności rośliny na choroby czy jej zbyt szybki wzrost. Przyczyną może być również zbyt wysokie PH w środowisku korzeniowym czy nadmierne obciążenie dla młodych i nierozwiniętych pędów. Aby zoptymalizować wchłanianie potrzebnych dla rozwoju rośliny składników, stosuje się nawozy dolistne.

Jak działają nawozy dolistne?

Nawozy dolistne szybko uzupełniają niedobory składników odżywczych w roślinie, wchłaniając się przez jej części zielone i od razu są wykorzystywane do jej dalszego wzrostu. Nawozy te są rozpuszczalne w wodzie i występują jako wieloskładnikowe i jednoskładnikowe. Jednoskładnikowe stosuje się wtedy, gdy wiadomo jakiego dokładnie pierwiastka brakuje roślinie i w ten sposób można go szybko uzupełnić, w innym przypadku najlepiej zastosować nawóz wieloskładnikowy. Warto wiedzieć, że nawozy dolistne są nawozami uniwersalnymi i można je stosować na większość roślin w każdej fazie rozwoju. Są jednak rośliny, przede wszystkim zboża, dla których odpowiedni dobór składników mineralnych jest sprawą kluczową do zebrania odpowiednio wysokich plonów i tutaj należy stosować się do wytycznych danej uprawy.

Zalety stosowania nawozów dolistnych

Ważniejsze zalety nawożenia dolistnego, to: 

  • ochrona przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych (susza, szkodniki)
  • zapewnienie szybkiego przyswajania składników odżywczych
  • wspomaganie regeneracji systemu korzeniowego
  • zapobieganie lub niwelacja stresu rośliny spowodowanego brakiem minerałów
  • zwiększenie odporności na choroby
  • poprawa jakości plonu
  • uniwersalność
nawozy dolistne

Należy pamiętać, że nawozów dolistnych nie stosuje się w dużych dawkach – raczej częściej powtarza się zabieg – oraz nie nawozi nimi podczas upalnego dnia, aby nie doszło do poparzenia rośliny. Optymalną porą oprysku jest wieczór i z pewnością nie czas przed deszczem, ponieważ od chwili aplikacji do momentu pełnego wchłonięcia składników mineralnych mija kilka godzin. Co prawda, nawozy dolistne nie zastąpią dokarmiania rośliny przez glebę, jednak ich stosowanie zapewnia jej prawidłowe dojrzewanie, wzrost i ochronę.

Przez paula