Przekonaj się, kiedy musisz sięgnąć po bakterie do oczyszczalni

Cze 22, 2021 Do ogrodu
Bakterie do oczyszczalni

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, czy też szambo biologiczne, większość czasu może działać bez naszej interwencji. Jest jednak kilka sytuacji, w których każdy właściciel musi podjąć działania. Mowa m.in. o zastosowaniu biopreparatów z bakteriami. Kiedy ich używać?

Uruchomienie szamba lub oczyszczalni

Szambo biologiczne, czy też oczyszczalnia nie będą mogły działać z pełną efektywnością, jeżeli w zbiorniki będzie brakowało kluczowych kultur bakterii. Oczywiście pojawią się one wraz z dopływem ścieków, ale należy pamiętać, że naturalny proces ich namnażania jest powolny. Proces można znacząco przyśpieszyć stosując odpowiednie biopreparaty.

Dostanie się niepożądanych substancji

Bakterie tak samo jak inne organizmy żywe potrzebują odpowiedniego środowiska do prawidłowego działania. Jednym z kluczowych zagrożeń, z którym muszą się zmagać w szambie lub oczyszczalni są detergenty. W niskim stężeniu obniżają one ich aktywność. Z kolei w dużym stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia. Dlatego po każdych dużych porządkach w domu zaleca się dodać bakterie do oczyszczalni. Na stronie Bioires.pl można znaleźć więcej informacji na ten temat.

Bakterie do oczyszczalni

Wśród niepożądanych substancji warto też wymienić duże ilości wody. Regularnie dostająca się np. deszczówka do zbiornika doprowadzi do zmniejszenia ilości ścieków. To z kolei będzie skutkować osłabieniem żywotności bakterii. Jakie są inne istotne zagrożenia?

Warto też napisać o:

– przemrożeniu szamba,
– odcięciu napływu świeżych ścieków,
– dostaniu się znaczących ilości tłuszczów.

Przez paula