Meble, płytki, dodatki, wzory – o tak wiele rzeczy trzeba zatroszczyć się projektując łazienkę. Każdy z tych elementów jest ważny i składa się na wymarzoną aranżację. Często zapomina się jednak o jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki, mianowicie o jej oświetleniu. Ten często pomijany czynnik może być zarówno elementem praktycznym jak i wspaniałą dekoracją. Odpowiednie oświetlenie może uwydatnić atuty wnętrza oraz ukryć jego wady. Może też podkreślić pewne detale lub optycznie powiększyć pomieszczenie. Światło potrafi czynić cuda.
Strefy światła
Planując oświetlenie łazienki ważne jest wydzielenie stref światła w tym pomieszczeniu. Nawet małą łazienkę można podzielić na poszczególne strefy. Strefa wokół wanny nie musi być mocno doświetlona, lepiej byłoby gdyby było to cieplejsze światło, które zbuduje atmosferę relaksu. Jeśli w łazience wstawiona jest pralka, dobrze byłoby mieć główne oświetlenie sufitowe, które pozwoli na swobodne sortowanie ubrań. Przy lustrze natomiast konieczny jest doświetlacz do łazienki. To ważny element, który sprawi że wykonanie makijażu czy ogolenie się nie będzie problematyczne.
Złote zasady planowania oświetlenia łazienkowego
W łazience najważniejsze jest światło użytkowe. Należy zamontować tutaj kilka stref światła. Światło w suficie musi bardzo dobrze doświetlać każdy fragment łazienki. Większość łazienek, szczególnie tych w blokach, nie grzeszy wielkością. Im więcej światła, tym więcej pozornej przestrzeni. Kolejnym ważnym źródłem światła jest doświetlacz do łazienki. Zawieszenie go nad lustrem lub obok niego zagwarantuje świetne oświetlenie twarzy i brak jakichkolwiek cieni. Trzecim punktem oświetlenia może być światło dekoracyjne. Montowanie takie rodzaju światła nie jest konieczne, ale z pewnością nada łazience oszałamiającego wyglądy oraz przyda się podczas długich, relaksujących kąpieli. Światło dekoracyjne powinno podkreślać eleganckie elementy wykończenia, co zwiększa walory estetyczne łazienki.
Projekt łazienki
Oświetlenie i aranżacja łazienki nie należy do najprostszych. Wymaga to sporej wiedzy i kreatywności (szczególnie przy bardzo małych łazienkach). Dlatego też poleca się zaprojektowanie łazienki specjalistom. Problemem często są istniejące już struktury elektryczne, które bez poddania dodatkowym przeróbkom sprawią, że łazienka będzie po prostu zacieniona. Planując łazienkę od zera, warto podzielić instalację elektryczną na oddzielne obwody, co umożliwi stworzenie różnych klimatów świetlnych (jaśniejsze rano, przygaszone przy wieczornej kąpieli).