Światła elektryczne znacznie poprawiły życie ludzkie, umożliwiając ludziom wykonywanie skomplikowanych zadań i delikatnych czynności, których nie można było wykonać przy słabym oświetleniu. Jakość życia stała się o wiele lepsza i nieporównywalnie przyjemniejsza.
Rodzaje opraw oświetleniowych
Oprawy oświetleniowe mogą być wiszące (żyrandole sufitowe), podłogowe (lampy podłogowe) i kinkiety ścienne . Wszystkie z nich są tradycyjnie bardzo popularne i używane zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych. Zastosowanie oświetlenia podstawowego i uzupełniającego pozwala na zaakcentowanie określonych mebli, tak aby wnętrze pomieszczenia wyglądało najkorzystniej i najatrakcyjniej. Szeroki wybór kinkietów znajdziesz na https://mlamp.pl/13-lampy-scienne-kinkiety.
Lampy ścienne – funkcje i podstawowe kształty
Lampy ścienne przyszły do nas z wieków ciemnych, ale wtedy był to specjalny uchwyt przymocowany do ścian zamków, do którego wkładano płonące pochodnie. Oświetlały najbliższą przestrzeń. Nie trzeba dodawać, że takie oświetlenie o niskiej mocy było dość niewystarczające, a z czasem człowiek znalazł sposób, aby je ulepszyć.
Pojawił się zupełnie nowy typ urządzenia oświetleniowego, w którym zamiast pochodni czy świec stosuje się lampy elektryczne. Takie urządzenia zapewniają wystarczającą ilość światła, aby znaleźć nawet igłę w stogu siana.
Do produkcji korpusu używane są następujące materiały:
- różne metale zarówno w czystej postaci, jak i w stopach;
- plastik;
- drewno lub materiały drewnopochodnych z klejonych lub prasowanych trocin.
Zazwyczaj lampy ścienne są używane do dodatkowego oświetlenia, ale z nowoczesnymi kinkietami mocy mogą również zapewnić podstawowe oświetlenie. Kinkiety znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, które wymagają mocniejszego światła w niektórych strefach. Idealnie nadają się do dużych przestrzeni, takich jak korytarze i klatki schodowe, ale równie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych: