Ochrona roślin przed chorobami grzybowymi

Do ogrodu lip 11, 2022
środek grzybobójczy

Fungicydy, czyli środki grzybobójcze, chronią rośliny przed niebezpiecznymi chorobami, które wywoływane są przez patogeny grzybowe. Grzyby odpowiadają za większość chorób roślin ozdobnych i użytkowych, dlatego należy z nimi walczyć, aby cieszyć się ze zdrowego i bujnego plonu. Fungicyd powinien być stosowany zgodnie z załączoną etykietą – zapewnia to bezpieczeństwo ludziom, zwierzętom oraz roślinom.

Jak działają środki grzybobójcze w uprawach roślin?

Choroby grzybowe pojawiają się na roślinach w ciągu całego roku, wywołują wiele szkód i prowadzą do obniżenia wartości estetycznej gatunków ozdobnych, zmniejszają ilość oraz jakość plonu, ale też są niebezpieczne dla ludzi. Objawy na roślinach, które są najczęściej powodowane przez grzyby:

  • gnicie warzyw i owoców,
  • czarne plamy na liściach, owocach, kwiatach,
  • choroby kory i drewna,
  • pleśnienie roślin,
  • zamieranie korzeni.

Środek grzybobójczy ma na celu zaburzyć metabolizm patogenów, uniemożliwić im infekcję roślin, zahamować rozmnażanie i rozrost grzybni. Fungicyd zastosowany w odpowiednim momencie skutecznie chroni uprawy.

środek grzybobójczy

Jak dzieli się środki ochrony roślin?

Fungicydy dzieli się na środki działające kontaktowo, czyli w miejscu styku z patogenem oraz na preparaty o działaniu układowym. W przypadku środka grzybobójczego, układowego – substancja aktywna musi dostać się do wnętrza rośliny. Krąży w jej sokach i ogranicza wzrost grzybów. Środek grzybobójczy jest skuteczny, kiedy zostanie dobrze dobrany do danej rośliny i choroby oraz prawidłowo zaaplikowany. Przed zastosowaniem preparatu należy przeczytać dołączoną do niego ulotkę.

Przez paula