Substancje klejące jak wiadomo nie od dziś, są stosowane w przemyśle produkcyjno-budowlanym na każdym kroku. Jest dużo rzeczy, których nie da się połączyć za pomocą śrub czy gwoździ, a bez kleju budowlanego wiele wykonywanych prac byłoby niemożliwych. Sprawa jednak wygląda zupełnie inaczej jeśli sklejane produkty mają bezpośredni związek z gastronomią. Do takich zadań powstał specjalny klej do kontaktu z żywnością. Jednak jak bezpiecznie usunąć pozostałości kleju?
Środki czyszczące klej do kontaktu z żywnością
Klejenie zawsze niesie ze sobą ryzyko spowodowania zanieczyszczeń na przedmiotach klejonych i jak wiadomo, precyzja jest tu kluczowa, żeby klejony przedmiot wyglądał schludnie. Jeśli jednak nie udało się zapobiec zanieczyszczeniom w sklepach z chemią budowlaną, są również dostępne środki czyszczące kleje przeznaczone do kontaktu z żywnością. Takie środki czyszczące również posiadają atesty Food Safe, są wszechstronnie przetestowane na opakowaniach pierwotnych, jak i wtórnych. Wynikiem testów jest to, że środki czystości nie przenikają przez opakowanie, przez co nie wchodzą w kontakt z żywnością.
Etykiety na opakowaniach i produktach spożywczych
Często na opakowaniach, jak i samej żywności znajdują się etykiety lub naklejki. Wydaje się, że usunięcie ich jest proste, ale wielokrotnie zostaje na powierzchni klej, który z czasem wygląda bardzo nieestetycznie z powodu zabrudzeń. Najczęściej nie jesteśmy w stanie, określić, jakiego kleju użyto do przyklejenia etykiety, dlatego ciężko dobrać odpowiedni środek do usunięcia kleju na przykład z pojemników na żywność. Oprócz środków przeznaczonych do usuwania etykiet na produktach gastronomicznych można zastosować kilka domowych metod. Nieestetyczne klejące się pozostałości można usunąć przy pomocy mieszaniny oleju kokosowego z sodą oczyszczoną, innym sposobem może być ogrzanie etykiety gorącym powietrzem z suszarki do włosów lub zamoczenie opakowania w occie spirytusowym na 30 minut. Takie metody są nieinwazyjne dla produktów spożywczych, więc nie musimy martwić się o szkodliwe działanie środków chemii budowlanej.