Projekty domów pasywnych cały czas są pewnego rodzaju nowością w Polsce. Nie wszyscy mają jednak świadomość, jak dużą liczbę zalet ma to rozwiązanie. Dlaczego warto zatem postawić na domy pasywne?
Na czym polega ekologiczność domu pasywnego?
Warto mieć świadomość, że za domy pasywne uznaje się domy, które w ciągu roku wykorzystują mniej energii do ogrzania budynku niż 15 kWh/m2, a także 120 kWh/m2 do nagrzewania wody czy działania innych urządzeń.
W najprostszym możliwym ujęciu ekologiczność domów pasywnych polega na takim ich skonstruowaniu, by wykorzystanych zostało najwięcej zasobów naturalnych bez sztucznego doświetlania czy dogrzewania. Dzięki temu domy będą oświetlały i ogrzewały same siebie. Z kolei energia elektryczna będzie w tym przypadku wykorzystana w niewielkim stopniu.
Dlaczego jeszcze warto postawić na projekty domów pasywnych?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ekologiczność omawianych domów pasywnych zawiera się już w ich konstrukcji. Chodzi przede wszystkim o to, by światło słoneczne docierało do każdego pomieszczenia. Ponadto w domach ekologicznych stosowane są najwyższej możliwej jakości materiały izolacyjne. Należy do nich zaliczyć m.in. okna trzy-szybowe.
W ten sposób możliwe jest zapobiegnięcie uciekaniu ciepła. Godny uwagi jest również fakt, że zdecydowanie najmniej istotny będzie naturalny ruch powietrza wewnątrz omawianego budynku. Warto również wspomnieć, że w utrzymaniu ekologiczności bardzo będzie pomagało stosunkowo dużo nowoczesnych instalacji. Ich wykorzystanie oczywiście nie będzie związane z dużymi kosztami ponoszonymi przez domowników.
Jakie są najbardziej istotne zalety domów pasywnych?
Do zalet domów pasywnych należy zaliczyć przede wszystkim energooszczędność. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że liczne systemy ogrzewania umożliwiają na wygenerowanie bardzo dużej ilości energii, za którą później domownicy nie będą musieli płacić. Wśród atutów trzeba także wymienić ekologiczność. Nie ma żadnej konieczności stosowania węgla, drewna.