Krzesła kuchenne, barowe i jadalniane mają jedną, wspólną wadę – wszystkie je trzeba czyścić i to znacznie częściej, niż np. meble w salonie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale – niezależnie od nich – trzeba wiedzieć, jak wyczyścić krzesła barowe. Jest to bowiem wiedza elementarna każdego posiadacza dobrze urządzonej restauracji, kuchni lub jadalni.
Liczy się czas!
Jeśli na krześle barowym pojawi się plama, to nie warto czekać z usunięciem jej do samej kolacji. Należy to zrobić od razu, gdyż jedzenie może szybko odbarwić, a nawet uszkodzić syntetyczną powierzchnię mebla. Na szczęście nowoczesne tworzywa sztuczne są dość łatwe w czyszczeniu. Na sam początek warto zastosować zwykłą, czystą szmatkę nasączoną wodą. Jeśli działa się odpowiednio szybko, to szorowanie i stosowanie żrących chemikaliów nie będzie konieczne.
Kurz – jak z nim walczyć?
Posiadacze restauracyjnych krzeseł barowych wiedzą (zwłaszcza po okresie lockdownu) jak trudnym przeciwnikiem może być zwykły kurz. Jego usunięcie wcale nie jest takie łatwe, gdyż szybko można go rozmazać i jeszcze bardziej pogorszyć sprawę. Dlatego czyszczenie krzeseł barowych należy rozpocząć od odkurzenia znajdujących się na ich powierzchni zabrudzeń, a następnie – od przetarcia ich najlepiej suchą szmatką. Jeśli mimo to część kurzu się rozmaże, można do jego czyszczenia wykorzystać delikatne środki czyszczące (np. płyn do mycia naczyń).
Tłuszcz – to trudna walka
Walka z tłuszczem pojawiającym się od czasu do czasu na krzesłach biurowych to trudne starcie, które można wygrać tylko za pomocą płynu do mycia naczyń i czystej, nasączonej ciepłą wodą szmatki. Co oczywiste, pod żadnym pozorem nie należy tu stosować np. gąbek używanych do czyszczenia naczyń, gdyż mogą one łatwo doprowadzić do jeszcze większego zabrudzenia powierzchni mebla.
Podsumowując, typowe krzesła barowe to meble dość łatwe w czyszczeniu, aczkolwiek należy je czyścić stosunkowo często (co dwa, trzy dni) i okazyjnie, to jest tuż po pojawieniu się zabrudzeń na ich powierzchni.