Co należy brać pod uwagę planując oświetlenie kuchni?

kwi 10, 2022 Oświetlenie
globo

Oświetlenie kuchni może być bardzo różne, od lamp wiszących po wersje punktowe. Dla wielu osób kluczową kwestią jest przede wszystkim ich estetyka, która wpływa na ogólny wygląd pomieszczenia. Równie ważne jest jednak praktycznie rozmieszczenie lamp. O czym należy pamiętać kupując oświetlenie do kuchni?

Rodzaj lamp oraz ich estetyka

Planując oświetlenie kuchni dobrze pomyśleć o ogólnej estetyce pomieszczenia. Do wyboru są wtedy lampy:

  • wiszące
  • stojące
  • punktowe

Wiele zależy tu od indywidualnych preferencji klienta. Jedni wolą lampy nowoczesne, zaś inny stawiają na klasyczne rozwiązania. Przy odważniejszej kuchni można zdecydować się nawet na żyrandol. Lampy mogą być utrzymane w różne stylistyce, gdzie wyróżnia się styl skandynawski, glamour albo industrialny. Dobrze planować oświetlenie pod kątem mebli w kuchni, gdzie warto uwzględnić również ich kolor. Jaskrawe barwy nie pasują zazwyczaj do stonowanej czarni lub bieli. Nowoczesne lampy coraz częściej posiadają kolorowe żarówki, co również można wykorzystać przy planowaniu kuchni. Wybierając oświetlenie kuchni warto mieć na uwadze wybór odpowiedniego sklepu, najlepiej takiego który się w oświetleniu specjalizuje, jak ten: https://www.elampy.pl/lampy-do-kuchni

Odpowiednie rozświetlenie pomieszczenia

Oświetlenie kuchni powinno stawiać nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim na praktyczność. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że lampy stojące raczej nie pasują do takich pomieszczeń. Zajmuję niepotrzebnie miejsce, co nie jest tak wymagane np. w salonie albo sypialni. Najpraktyczniej w kuchni prezentują się lampy wiszące oraz punktowe. Trzeba je rozmieścić w taki sposób, żeby rozświetlić najważniejsze miejsca, takie jak blaty do krojenia. Mniej światła potrzebuje np. lodówka, które ma własne źródło po otwarciu. Dobrą kombinacją jest jedna główna lampa wisząca i kilka lamp punktowych nad blatami.

Przez paula