Płytki patchwork – stary pomysł w nowym wydaniu

mar 4, 2020 Materiały budowlane

Układanie płytek w patchwork to znana i stosowana od dawna metoda, która obecnie przeżywa swój renesans. Nic dziwnego: dobierając do siebie pozornie niepasujące wzory i kolory, można uzyskać niepowtarzalną mozaikę, która sprawi, że pomieszczenie nabierze niespotykanego charakteru. Dodatkowo możemy mieć pewność, że dzięki ogromnej mnogości wyborów, nie istnieje ryzyko, że ktoś z naszych znajomych tak samo wykończy pomieszczenie – co mogłoby mieć miejsce przy zwykłym ułożeniu płytek.

Płytki patchwork – doskonałe wykończenie pomieszczenia

Decydując się na ułożenie płytek w patchwork, wcale nie trzeba zapełniać nimi całego pomieszczenia. To ułożenie może stanowić fenomenalne wykończenie pomieszczenia, nadające niepowtarzalności.

Jeśli chcesz zastosować patchwork w sypialni – spróbuj wykonać go na ścianie za wezgłowiem łóżka. Dobierając odpowiednie wzory oraz kolory można łatwi sprawić, że ściana staje się niejako przedłużeniem łóżka, podkreślającym jego wygląd.

Płytki patchworkowe w przedpokoju to doskonały pomysł, szczególnie jeśli pomyślimy o okresie jesienno-zimowym. W tym czasie na dworze często pada deszcz, przez co buty są brudne. Podłoga w holu pokryta wzorzystymi płytkami sprawi, że zabrudzenia i smugi są mniej widoczne. Układając płytki na podłodze, na której znajduje się ogrzewanie podłogowe – upewnij się, że mogą być stosowane na tym rodzaju ogrzewania. W przeciwnym wypadku mogą ulec zniszczeniu, przez co konieczna będzie ich wymiana.

Gdzie nie układać wzorów?

Choć patchwork wygląda efektownie, nie powinien być kładziony w każdym miejscu. Lepiej jest nie stosować tego rodzaju ułożenia płytek za lustrami – z dwóch powodów. Po pierwsze, lustra z reguły mają za zadanie optycznie powiększyć pomieszczenie, a gdy ściana, którą odbijają będzie wzorzysta – uzyskamy efekt zupełnie odwrotny. Dodatkowo, ocenianie ubioru powinno odbywać się na jednolitym tle, abyśmy mogli skupić się na swoim wyglądzie, nie na ścianie za nami.

Płytki patchworkowe powinny być stosowane w niewielkich ilościach w ciasnych pomieszczeniach – bowiem nadmiar wzorów będzie je optycznie pomniejszał.

Przez paula